Homogenizator wysokociśnieniowy tłokowy – podstawowe informacje

Homogenizator wysokociśnieniowy tłokowy - podstawowe informacje

Homogenizatory wysokociśnieniowe to bardzo nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenia, które pozwalają na uzyskanie masy o doskonale jednorodnej strukturze. Ten typ homogenizatora łączy w sobie siły ścinania, uderzenia i kawitacji w taki sposób, aby złączyć, wymieszać i rozbić cząsteczki. Istnieje kilka rodzajów homogenizatorów wysokociśnieniowych, a jednym z nich jest homogenizator wysokociśnieniowy tłokowy.

Homogenizator wysokociśnieniowy tłokowy – co to jest?

Homogenizatory wysokociśnieniowe tłokowe to nowoczesne urządzenia, które umożliwiają powstanie bardzo stabilnego układu emulsyjnego. Urządzenia te składają się z dwóch podstawowych części – pompy tłokowej i zaworu homogenizującego. Zasada jego działania jest następująca: substancje przeznaczone do wymieszania są przetłaczane przez szczelinę znajdującą się w głowicy zaworu. Cały proces zachodzi na skutek wysokiego ciśnienia, które wpływa na szerokość szczeliny (im jest ono wyższe, tym szczelina jest węższa). Dzięki temu następuje eksplozja cząstek, które zostają rozprężone. Cały ten proces prowadzi do powstania jednorodnego produktu.

Homogenizatory wysokociśnieniowe tłokowe charakteryzują się wieloma zaletami – wysoką stabilnością, szybkim czasem reakcji, wydajnością i trwałością. Dodatkowo w znaczący sposób podnoszą jakość powstałego produktu.